Dni Otwarte Funduszy Europejskich - Dni Otwarte Funduszy Europejskich

Serwisy Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. używają plików cookies, aby ułatwić Internautom korzystanie z naszych stron www oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Arrow
Arrow
Slider

Budowa II linii metra jest największą w Polsce inwestycją samorządową, która została dofinansowana z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Od roku 2007 Miasto Stołeczne Warszawa uzyskało na ten cel aż 6,5 miliarda zł ze środków Unii Europejskiej, z czego 3,8 miliarda zł pochodzi z edycji programu na lata 2014-2020. Kwota dofinansowania stanowi 52% całkowitej wartości przedsięwzięcia. Jednostką realizującą projekt jest Zarząd Transportu Miejskiego we współpracy ze spółką miejską Metro Warszawskie.


Celem inwestycji było rozbudowanie środka transportu umożliwiającego szybsze i bezpieczniejsze przemieszczanie się w obrębie stolicy. Metro stanowi ekologiczną alternatywę dla samochodów. Na obszarze obejmującym jego II linię nastąpiła znaczna redukcja emisji spalin do atmosfery. Przejazd na dystansie 12,6 km między dwiema krańcowymi stacjami zajmuje obecnie jedynie 23 minuty, ułatwiając codzienne dojazdy do pracy i szkoły.


Nowoczesna infrastruktura sprzyja podróżowaniu osobom z trudnościami w poruszaniu się czy z wózkiem dla dzieci. Obecność stacji metra w okolicy zwiększa atrakcyjność obiektów mieszkaniowych, biurowych i usługowych.  


Docelowo II linia metra ma mieć długość 31 km i swoim zasięgiem obejmować odległe dzielnice Warszawy, takie jak Ursus i Targówek. Do 2023 roku do użytku miało zostać oddanych 5 nowych stacji, jednak m.in. z powodu pandemii termin ten może zostać wydłużony.

Kacper Zieliński

Udostępnij

poziom kolor rgb PG

Portal współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Pomoc Techniczna 2014-2020.