Dni Otwarte Funduszy Europejskich - Dni Otwarte Funduszy Europejskich

Serwisy Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. używają plików cookies, aby ułatwić Internautom korzystanie z naszych stron www oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Arrow
Arrow
Slider

Budowa całorocznej infrastruktury sportowo - rekreacyjnej nad jeziorem Krzywym w Olsztynie. Najgłębsze i największe w stolicy Warmii i Mazur jezioro Ukiel, zwane potocznie Krzywym, położone jest nietypowo, bo w niedużej odległości od centrum Olsztyna. Miasto potrafiło w pełni wykorzystać potencjał tej atrakcyjnej pod względem turystycznym i rekreacyjnym przestrzeni. Przestarzała infrastruktura wzdłuż brzegów jeziora doczekała się nie tylko modernizacji, ale też została objęta kompleksowym planem rozwoju.


Kąpielisko miejskie przekształcono w całoroczne Centrum Rekreacyjno-Sportowe Ukiel. Powstały nowe, spójne architektonicznie obiekty gastronomiczne, wybudowano dodatkowe boiska do siatkówki plażowej. W centralnym miejscu stanęła profesjonalna marina z wypożyczalnią sprzętu do sportów wodnych i kapitanatem. Mieszczą się tu również posterunki straży miejskiej i policji oraz pomieszczenia dla ratowników obsługujących kąpieliska. Po plaży przemieszczamy się po drewnianych kładkach. Drzew rosnących w ciągu komunikacyjnym nie wycinano, ale wykrojono dla nich otwory dopasowane do kształtów pni. W tym właśnie wyraża się poszanowanie dla przyrody, dzięki której to miejsce jest tak atrakcyjne.


Przy ul. Olimpijskiej powstało Centrum Kajakarstwa i elegancka piętrowa kawiarnia z tarasami rozpostartymi nad taflą jeziora. Znajdują się tutaj: hala do siatkówki, korty do squasha i siłownia. W wypożyczalni dostępne są rowery turystyczne, łyżworolki, nartorolki, kije do nordic walking, a w sezonie zimowym narty biegowe.Wzdłuż brzegów jeziora powstały promenady spacerowe i trasy rowerowe, które zimą służą do biegania na nartach.Na zachodnim brzegu miasta mieści się Centrum Żeglarstwa Wodnego i Lodowego, w którym mogą się szkolić wszyscy marzący o startach w regatach. Gdy jezioro skuje lód, zamiast łodzi pojawią się bojery. Nabrzeże ma bowiem infrastrukturę dostosowaną do użytkowania przez cały rok.


Kompleksowe zagospodarowanie terenu to jedno.Najważniejsze jest jednak wykorzystanie ogromnego potencjału miejsca. Mieszkańcy i goście mogą uczestniczyć w wielu organizowanych na terenie Centrum imprezach sportowych, np. biegowych, rowerowych czy pływackich. W każdy weekend coś tu się dzieje. Nad jeziorem Ukiel na stałe zagościły już m.in. zawody dla triathlonistów, turnieje żeglarskie, rozgrywki piłki plażowej czy squasha, regaty windsurfingowe i bojerowe. W 2015 r. Olsztyn został gospodarzem Mistrzostw Świata w Siatkówce Plażowej (FIVB Beach Volleyball World Tour 2015). Plaża okazała się też świetnym miejscem do organizowania imprez kulturalnych, takich jak choćby Olsztyn Green Festival.

Michał Szwarc

Udostępnij

poziom kolor rgb PG

Portal współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Pomoc Techniczna 2014-2020.