Dni Otwarte Funduszy Europejskich - Dni Otwarte Funduszy Europejskich

Serwisy Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. używają plików cookies, aby ułatwić Internautom korzystanie z naszych stron www oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Arrow
Arrow
Slider

Zespół dworsko-parkowy w Podzamczu to nieoceniony przykład połączenia elemntów XVIII-wiecznego ogrodu włoskiego z XIX-wiecznym parkiem krajobrazowym. Niestety nadgryziony zębem czasu, zabytkowy układ kompozycyjno-przestrzenny stawał się coraz mniej czytelny, a stan towarzyszących zabudowań (m.in. pałac, folwark) pogarszał się z roku na rok. Wszystko miało się zmienić od 2015 roku. Wtedy to podjęto decyzję o rozpoczęciu kompleksowej rewitalizacji tego miejsca. W przygotowania odnowienia kompleksu zaangażowano mieszkańców i organizacje społeczne. Całkowita powierzchnia zespołu dworsko-parkowego Podzamcze liczy prawie 20 ha. Działaniami rewitalizacyjnymi objęto prawie 12-hektarowy teren z folwarkiem i jego otoczeniem, centralną częścią parku przed pałacem oraz doliną Wieprza i Świnki. Starą suszarnię chmielu przerobiono na wieżę widokową, z której można podziwiać park. Dzięki zabudowaniu małej infrastruktury tj. ławek, śmietników etc. mieszkańcy Łęcznej i turyści mogą spędzać czas na świeżym powietrzu. Ponadto powstało wiele alejek i ścieżek, które poprowadzą nas do malowniczej doliny rzeki Wieprz. Rewitalizacja zabytkowego zespołu dworsko-parkowego Podzamcze jest dofinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020.

Justyna Kasiczak

Udostępnij

poziom kolor rgb PG

Portal współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Pomoc Techniczna 2014-2020.