Dzień Otwarty FE w Pałacu Siemczyno (Interaktywne Muzeum Baroku i Uniwersalium Rzemiosł Różnych

Serwisy Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. używają plików cookies, aby ułatwić Internautom korzystanie z naszych stron www oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
 • Znak barw RP
 •     
Slide One
Slide One

Dzień Otwarty FE w Pałacu Siemczyno (Interaktywne Muzeum Baroku i Uniwersalium Rzemiosł Różnych

 • Muzea i zabytki
Ulica
Siemczyno
Numer domu/lokalu
81,
Kod pocztowyFormat NN-NNN
78-551,
Miejscowość
Siemczyno
Pałac Siemczyno
11:00 - 17:00

Pałac w Siemczynie zaprasza na Zwiedzanie z przewodnikiem Interaktywnego Muzeum Baroku oraz Uniwersalium Rzemiosł Różnych.

W trakcie Dni Otwartych Funduszy Europejskich mam dla Was zniżkę 20% oraz voucher uprawniający do zakupu kawy w restauracji Pałac Siemczyno w promocyjnej cenie 6 PLN

Interaktywne Muzeum Baroku zlokalizowane jest w obszernych pałacowych piwnicach. W poszczególnych salach pokazujemy, w jaki sposób mógł funkcjonować dwór barokowy, jakie poszczególne pomieszczenia i gabinety mogły znajdować się w pałacu i jak wyglądało codzienne życie mieszkańców. A to wszystko na podstawie analizy historycznej, jak również wyobraźni tworzących.

Zobaczymy pomieszczenia:

 1. Gabinet Krawiecki - zobaczycie, jakie materiały były używane w epoce baroku i jaka panowała moda. Możecie też zaprojektować własny strój
 2. Garderoba - zapoznacie się z poszczególnymi elementami stroju barokowego. Możecie przebrać się w strój barokowy oraz użyć perfum
 3. Kuchnia - poznacie przyprawy, jakie stosowano w kuchni barokowej. Skąd pochodziły. Jak wyglądało i z czego składało się jadło dla chłopa, żołnierza oraz mieszkaców pałacu
 4. Bawialnia -  tu odkryjemy przezd Wami, w jakie gry towarzyskie grali mieszkańcy pałacu w okresie baroku - gry takie jak warcaby, flirt towarzyski czy samotnik. Przybliżymy wiedzę na temat motywu vanitas w malarstwie oraz brzmienie instrumentów barokowych.
 5. Laboratorium - eksperymenty z elektrostatyką. Czym jest butelka lejdejska.
 6. Gabinet historyczny - zapoznanie się z historią wsi. Informację na temat „potopu szwedzkiego”. Historia budowy pałacu i jego kolejnych właścicieli.
 7. Teatr - czym jest teatr pudełkowy. Barokowa poezja. Można odegrać improwizowaną scenkę.
 8. Gabinet architekta - poznanie poszczególnych elementów typowych dla pałacu barokowego. Budowa pałacu z klocków.
 9. Gabinet zagadek - na koniec w gabinecie zagadek barokowych zwiedzający poprzez szukanie elementów w gabinecie i odgadywanie ich przeznaczenia utrwalają wiedzę nabytą w poszczególnych gabinetach muzeum.

Ogromne pałacowe strychy przyciągają odkrywców ekspozycją prezentującą dawne rzemiosła:
m.in.

 • garncarstwo,
 • bednarstwo,
 • kotlarstwo,
 • ciesielstwo,
 • sieciarstwo,


i wiele innych (łącznie 17 zawodów rzemieślniczych).
Przez okna można podziwiać panoramę okolicy, a widoki porównać z historycznymi fotografiami tychże widoków wykonanymi na początku XX w.
Przepięknie zachowana więźba dachowa ukazuje kunszt dawnych architektów, który zadziwia współczesnych.
Uniwersalium to nie tylko ekspozycja, to również żywe spotkanie ze sztuką rzemieślniczą i pierwsze kroki przyszłych budowniczych. Niezwykła przestrzeń pobudza wyobraźnię i sprawia zwiedzającym mnóstwo radości.
W pałacu znajduje się również wystawa porcelany lokalnej kolekcjonerki pani Czesławy Hamerskiej oraz prace artystyczne powstające podczas plenerów organizowanych przez Stowarzyszenie Stacja Kultura z Bornego Sulinowa.

Henrykowskie Stowarzyszenie w Siemczynie
663840100

FE barwy RP MR EFSI poziom pl 01

Portal współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Pomoc Techniczna 2014-2020.